CO W POZNANIU

Najciekawsze miejsca, które możesz odwiedzić w mieście

Zabytki

Serce Poznania to Stary Rynek, który składa się z wielu historycznych miejsc, w tym z „budniczych domków”, które po południowej stronie Ratusza tworzą malowniczy szereg kolorowych domków. To tak zwane kamieniczki budników, które stanowią bardzo rzadki przykład średniowiecznej, szeregowej zabudowy targowej. W średniowieczu stały tu drewniane budy, w których sprzedawano wędzone i solone ryby, sól, świece i pochodnie oraz niektóre przedmioty codziennego użytku. Obecny wygląd domków ukształtował się w XVI wieku. W dolnych częściach murowanych kamieniczek mieściły się kramy, a na wyższych kondygnacjach izby mieszkalne.

Centralnym miejscem Starego Rynku jest RATUSZ. Wybudowany w drugiej połowy XIII wieku. Po pożarze w XVI wieku Ratusz został odbudowany. W owych czasach Poznań był miastem bogatym więc renesansowy kształt Ratusz zawdzięcza włoskiemu architektowi Jan Baptyst Quadro, Wtedy także zostały umieszczone na wieży trykające się koziołki. Wiąże się z nimi miejska legenda: „Po wykonaniu zegara po stanowiono pokazać go rajcom oraz wojewodzie poznańskiemu. Przygotowano ucztę, lecz z powodu nieuwagi kuchcika przygotowywany udziec sarni spłonął. Kuchcik ukradł dwa koziołki, by upiec je na rożnie, ale te uciekły na ratuszową wieżę. Goście zobaczyli je trykające się na gzymsie. Wówczas wojewoda polecił dołączyć do zegara jeszcze odpowiedni mechanizm z koziołkami.”

Codziennie o godzinie 12 z ratuszowej wieży grany jest na żywo hejnał. Co godzinę natomiast jego melodię wygrywa zainstalowany na środkowej wieżyczce kurant.

Ostrów Tumski

Na przełomie VIII i IX wieku na Ostrowie Tumskim powstał gród obronny, który w X wieku stał się obok Gniezna jednym z głównych ośrodków państwa Piastów. Właśnie tutaj odbył się chrzest Polski, a w 968 roku założono pierwsze na ziemiach polskich biskupstwo i zbudowano katedrę, w której pochowani są władcy Polski z dynastii Piastów. W ponadtysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego wpisane są najważniejsze momenty historii Polski,

Zamek Cesarski

Powstał dla niemieckiego cesarza Wilhelma II wg projektu Franza Schwechtena w latach 1905-1910 i jest to ostatnia i najmłodsza rezydencja monarsza w Europie. Wzniesiono go na wzór średniowiecznych zamków - jako symbol panowania niemieckiego w Wielkopolsce.  

Po I wojnie światowej gdy Polska odzyskała niepodległość, w Zamku działał wówczas m.in. Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego, którego absolwenci złamali w latach 30-tych XX wieku kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W czasie II wojny światowej Albert Speer przebudował zamek, na rezydencję Hitlera - zachował się gabinet będący kopią berlińskiego gabinetu führera i specjalnie dla niego dobudowany balkon na wieży. W 1945 r. zamek został zniszczony i podczas odbudowy zaniechano restauracji wielu elementów wystroju gmachu. W odnowionym, przylegający do zamku ogrodzie znajduje się pomnik ofiar Katynia, a na sąsiadującym z ogrodem Dziedzińcu Różanym zobaczyć można fontannę lwów, wzorowaną na słynnej fontannie z Grenady w Hiszpanii. 

Polecane miejsca w Poznaniu

  • BIBLIOTEKA RACZYŃSKICH
  • BAZAR
  • COLLEGIUM MINUS
  • DAWNE KOLEGIUM JEZUICKIE
  • FORT VII
  • OKRĄGLAK
  • Stary Browar - centrum handlu, sztuki i biznesu w dawnym browarze Huggerów
  • TEATR WIELKI (OPERA)

Rozrywka w Poznaniu

Centrum Szyfrów Enigma

Muzeum Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu to miejsce, w którym można poznać fascynującą historię szyfrów i kryptografii. Ekspozycje prezentują unikalne eksponaty związane z Enigmą oraz innymi rodzajami szyfrowania, pozwalając odwiedzającym zgłębić tajniki kryptologii. Dodatkowo, muzeum oferuje możliwość odszyfrowania różnych zagadek i zadań, co stanowi niezwykłą atrakcję dla miłośników łamigłówek i tajemniczych kodów. To fascynujące miejsce dla wszystkich, którzy interesują się historią oraz technikami szyfrowania.

Brama Poznania

Brama Poznania to niezwykłe miejsce, które przenosi Cię w fascynującą podróż przez historię i kulturę miasta Poznań. Możesz tu odkryć interaktywne wystawy, które opowiadają o bogatej przeszłości tego miejsca, począwszy od czasów prehistorycznych aż po czasy współczesne. Brama Poznania to doskonałe miejsce, aby zrozumieć, jak miasto ewoluowało na przestrzeni wieków. Dodatkowo, taras widokowy oferuje zapierające dech w piersiach widoki na panoramę miasta. To miejsce z pewnością zainspiruje Cię do odkrywania dalszych tajemnic Poznania i jego historii.

Termy Maltańskie

Termy Maltańskie to nowoczesny kompleks basenów i saun, który oferuje doskonałe warunki do relaksu i rekreacji. Znajdziesz tam m.in. basen rekreacyjny, basen sportowy, jacuzzi oraz brodzik dla dzieci. Dodatkowo, kompleks ten oferuje różnego rodzaju sauny, łaźnie parowe oraz strefę relaksu. To doskonałe miejsce, aby odpocząć i zrelaksować się po dniu pełnym aktywności.